Podle čeho a jak vybrat váhu která nám bude dobře sloužit řadu let a jejíchž funkce nám budou opravdu k užitku ?
Nabídka vah na trhu je opravdu veliká, jak se v ní vyznat jaký typ váhy potřebujete a jak dobře váhu vybrat by Vám mohl pomoci náš průvodce. |
Výběr váhy dle provedení a účelu
- Účel - certifikace
- Velikost váženého předmětu
- Váživost
- Zdroj energie
- Prostředí
- Funkce
- Komunikace - přenos dat
- Čím začít jako první je účel k jakému bude váha používána.
Zjednodušeně řečeno, pokud bude hmotnost směrodatná pro stanovení ceny, daně nebo k ochraně zdraví potřebujete váhu úředně ověřenou (cejchovanou).
Viz. výňatek ze zákona o metrologii.
Pokud bude údaj hmotnosti sloužit čistě jen pro Vaší potřebu postačí váha technologická (nestanovené, pracovní měřidlo)
- Dále na základě váženého předmětu můžeme zvolit velikost vážní plochy , maximální váživost a přesnost (dílek).
Potřebná velikost vážní plochy nám určí typ konstrukce kterou požadujeme. Např. malá laboratorní / kompaktní váha, můstkové váhy s velkou plošinkou a indikátorem zvlášť nebo plošinové váhy s velkou váživostí.
Z maximální váživosti nám vyplyne samotná zobrazovací přesnost. U ověřených vah III.třídy přesnosti to je 3000 až 6000 dílků. (tzn. váha s váživostí 600 kg ukazuje hodnotu po ověřeném dílku 200 g (600 000 g / 3000 dílky = 200 g )). U vah technologických jsou dílky možné větší, omezujícím faktorem je samotný tenzometrický snímač hmotnosti.
- Poté můžeme vybírat dle napájení a prostředí, váhy mají napájení:
přímo z elektrické sítě - kabel 220V přímo de těla váhy, nehrozí ztráta a zničení adaptéru.
pomocí AC/DC adaptéru – Klasický adaptér na 220V, do váhy jde bezpečné napětí 6-12V.
Pro přenosné váhy pak můžeme vybírat:
Vestavěný akumulátor – nabíjecí uzavřený olověný akumulátor bezúdržbového typu. Životnost akumulátoru při správném používání je cca 5-6 let.
Baterie – Nabíjecí popřípadě alkalické baterie dle typu váhy. Výhodou je dostupnost v případě potřeby.
Váhy s akumulátorem popřípadě bateriemi mají funkci automatického vypnutí při nečinnosti. Tím je zabezpečeno aby nedošlo k vybití baterii. Doba provozu na baterie záleží na typu displeje, podsvícení, okolních podmínkách a vytíženosti váhy. U konkrétních modelů jsou vypsané orientační hodnoty.
- Prostředí ve kterém budeme váhu používat
Pro agresivní, mokré a prašné je vždy dobré volit váhu s dostatečným krytím. Do gastro provozů je možnost nerezového provedení váhy. Takové váhy máme označené jako voděodolné popřípadě nerezové voděodolné. Krytí je označováno zkratkou IP více o IP v terminologii vah.
-
Funkce váhy je primárně zjištění hmotnosti tělesa, na základě této hmotnosti lze zjistit počet stejných kusů, objem tekutin, hustoty tělesa atd.
Ke zjištění hmotnosti předmětů nám pak může sloužit dynamický mód (vážení za pohybu), limitní vážení (zajištění přesné váhy pomocí horního a dolního limitu ), procentuální vážení, hold funkce ( zamrznutí displeje s údajem hmotnosti ), peak funkce ( nejvyšší dosažená hmotnost), akumulační režim (sčítání navážek), výpočet ceny pro obchodní váhy atd. Záleží na vybraném typu váhy a konkrétním modelu.
- Komunikace váhy
Komunikace váhy slouží k přenosu nejrůznějších informací do systému PC, PLC, pokladna, tiskárna atd. Nejčastěji je použit standard RS 232 ( starší a stolní PC ). Možný je ale i USB, Ethernet, Bluetooth, Wifi aj.
U jednoduchých vah a indikátorů je možnost odesílání pouze hmotnosti, jako brutto, netto, tara.
Sofistikovanější váhy a indikátory mohou odesílat k údaji o hmotnosti i datum, čas, číslo vážení a údaje s použitých funkcí jako počítání kusů, procentuální vážení, statistiky aj. Možnosti jsou jednoduchá váha která je obsluhována přes nadřazený software v PC/PLC. Nebo chytráˮ váha přes který obsluha ovládá celý systém.
Komunikace u přesných , analytických a Semi- Micro vah zahrnuje standard GLP pro výstup do PC nebo tiskárnu.
Mimo samotné odesílání váhy obsahují komunikační protokol, pomocí kterého lze ovládat některé funkce váhy nebo je možné obousměrně komunikovat s pokladnou a jiným SW. Protokoly jsou odlišné dle daného výrobce a modelu váhy.
Výběr váhy dle váženého předmětu
Pro malé drobné předměty s hmotností < 250 g a vysokou přesností až 0,01 mg
Máme na výběr váhy analytické a Semi-Micro. Tyto váhy jsou profesionální řešení pro laboratoře, lékárny, vývojová centra atd. Vyznačují se standardními funkcemi jako procentuální vážení, počítání kusů, vlastní jednotky atd. Nabízí alespoň jedno komunikační rozhraní, pro připojení PC nebo tiskárny. Kryt proti proudění vzduchu který u takto přesných vah je již nutný.
Některé modely nabízí interní kalibrací, která Vám zajistí že výsledky měření budou vždy co nejpřesnější neboť tento systém zajišťuje automatické seřízení vlastním interním závažím při změně teploty prostředí nebo dle nastavení časového intervalu.
Malé předměty do < 8 kg s přesností až 1 mg
Pro takto přesné vážení můžeme volit přesné váhy, funkce a konstrukce vychází z analytický vah najdeme zde podobné funkce jako je dynamický mód pro vážení zvířat, procentuální vážení, počítání kusů atd. Rozdělit tyto váhy můžeme dále na zlatnické váhy, přesné váhy.
Malé předměty < 30 kg s přesností až 0,05 g
Je nejobsáhlejší kategorie a záleží na účelu ke kterému budeme váhu potřebovat.
Jednoduché technologické a ověřené váhy určené do restauračních kuchyní, mají minimum funkcí jsou určeny na vážení porcí a rozvažování. Možné modely jsou plastová, nerezová konstrukce, provoz na baterie nebo akumulátor popřípadě voděodolná konstrukce s vysokým krytím proti vodě a mastnotě.
Kategorie obsahuje váhy s výpočtem ceny a zákaznickým displejem určené pro přímý prodej. Váhy do zázemí obchodu k etiketování hotových výrobků a nepřímý prodej. A v neposlední řadě váhopokladny které šetří místo a při tom nabízí funkce váhy a pokladny v jednom.
Plastová nebo kovová konstrukce, možnost baterie, akumulátoru. Funkce jako počítání kusů, limitní vážení možnost připojení velké plošiny atd.
Je vhodné zvolit váhu aby i při položení předmětu byl stále viditelný displej, můžeme tedy volit váhu s displejem na kabelu. Nejčastěji můstkové váhy a plošinové váhy.
Pro vážení na euro paletách a boxech.
U těchto vah je důležité jakým způsobem budeme na váhu pokládat paletu.
Naše nabídka vah
V naší nabidce naleznete váhy renomovaných výrobců kteří na trhu v České republice působí již řadu let jako je Ohaus, Cas, Tanita, Sensocar, Dibal ale i výrobců kteří nabizí slušný poměr/cena.
Cena
Cena je rozhodující faktor při nákupu nových vah snad pro každého zákazníka. Je snadné koupit levnou váhu, internet jich nabízí spousty. Ale konstrukce zpracování a elektronika váhy zaostává ze Evropským standardem. V lepším případě váha odejde na upadlý kablík o průměru 0,00..mm nebo chybu elektroniky, v horším deklarovaná váživost 300 kg neunese poddimenzovaná konstrukce a váha se stává drahou ozdobou i v záruční době. Takové váhy se snažíme nenabízet.
Kvalita vs. cena
Levné neznamená špatné ale i naopak drahé neznamená kvalitní. Mezi modely levných vah se najde spousta modelů které stojí za to si je pořídit a lze se na ně spolehnou i v náročných aplikací vážení. A za své peníze tak pořídíte hodně muziky. Váhy které v dané kategorii vyčnívají svým poměrem výkon cena jsou označeny Doporučujeme.
Levné modely vah dáváme do nabídky na základě našich zkušeností a recenzí od dodavatelů. To samé ale i u dražších modelů doporučujeme modely které jsou vyzkoušené z praxe.
Vždy záleží na co a v jakém vytížení bude váha provozována. U váhy provozované jednou či dvakrát ročne zvažte možnost krátkodobého nebo dlouhodobého zapůjčení, ušetříte na nákupu ale i na provozních nákladech váhy jako je udržba popřípadě výměna akumulátoru, pravidelné ověření nebo kalibrace atd.
Výrobci
Všichni naši výrobci mají zaveden systém jakosti ISO 9000 a k výrobkům dodávají prohlášení o shodě.
Základní rozdělení vah dle zákona o metrologii ale i normy 9001:2008 je následující:
- pracovní měřidla stanovená ( stanovené, cejchované, ověřené váhy )
- pracovní měřidla nestanovená ( technologické, informační, pracovní váhy)
Pracovní měřidla stanovená ( stanovené, cejchované, ověřené váhy) | |
jsou měřidla, která Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví vyhláškou k povinnému ověřování s ohledem na jejich význam a používají se a) v závazkových vztazích, například při prodeji, nájmu nebo darování věci, při poskytování služeb nebo při určení výše náhrady škody, popřípadě jiné majetkové újmy, b) pro stanovení sankcí, poplatků, tarifů a daní, c) pro ochranu zdraví, d) pro ochranu životního prostředí, e) pro bezpečnost při práci, nebo f) při ochraně jiných veřejných zájmů chráněných zvláštními právními předpisy. |
Pracovní měřidla nestanovená ( technologické, informační, pracovní váhy) |
|
jsou pak všechny ostatní váhy. Hmotnostní údaj slouží k interní potřebě uživatele. Můžou být použity pro inventůry, vážení zásob ve skladech, ingrediencí do receptůr, složek do dávkování, kontrolu hmotnosti součástek atd. Pro zajištění spolehlivého měření se u těchto měřidel provádí kalibrace. |